Ασταμάτητη η Βέροια, πρώτη νίκη για την Καβάλα

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Ιανουαρίου 2022

Με κεκτημένη φόρα από το διπλό στα Πηγάδια, η Βέροια πέτυχε μία ακόμα ευρεία νίκη στο Πρωτάθλημα, συντρίβοντας με 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της SuperLeague 2.

Οι γηπεδούχοι πριν καλά καλά συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά, ο Καλογέρης άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 4' και τρία λεπτά μετά ο Πασάς έκανε το 2-0.

Το 3-0 έγινε από τον Γαβριηλίδη στο 40', για να έρθει ο Φοφανά στο 45 ' να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κουατένγκ στο 77΄.

Στις άλλες σημερινές (26/1) αναμετρήσεις, η Ξάνθη κόλλησε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Λάρισας και έχασε κι άλλο έδαφος.

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καβάλα, καθώς επικράτησε 1-0 των Τρικάλων.

Τέλος, ο Πιερικός έφυγε όρθιος από την έδρα του Πανσερραϊκού (1-1).