Πεντάρα από την Μπάγερν, φουλ για Ευρώπη η Χέρτα

Δημήτρης Καλαϊτζής30 Μαΐου 2020

Με φόρα από το διπλό στο Βεστφάλεν, η Μπάγερν ισοπέδωσε με 5-0 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Μόναχο και ξέφυγε (με αγώνα παραπάνω) δέκα βαθμούς από την Ντόρτμουντ.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ χάρις το αυτογκόλ του Γιόργκενσεν στο 15΄.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Παβάρ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Τα πάντα τελείωσαν στο 43΄, όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0. Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πολωνός βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στο παιχνίδι και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ντέιβις στο 52΄.

Στα άλλα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Χέρτα-που έχει αναγεννηθεί με την έλευση του Λαμπαντία-νίκησε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ στο Βερολίνο και βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Σάλκε συνέχισε την κατρακύλα της, καθώς ηττήθηκε και από τη Βέρντερ Βρέμης (0-1) μέσα στη «Φέλτινς Αρένα».

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζούμπερ στο 27΄, η Χόφενχαϊμ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάιντς, ενώ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε σπουδαίο διπλό κόντρα στη Βόλφσμπουργκ (2-1).