Ασπρόμαυρο βάφτηκε το ντέρμπι στην Πυλαία

Δημήτρης Καλαϊτζής23 Ιανουαρίου 2021

Το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή στην Πυλαία βάφτηκε ασπρόμαυρο. Οι γηπεδούχοι «πυροβολώντας» έξω από τα 6.75 έριξαν στο καναβάτσο τον Γηραιό (79-72), παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Γκρίφιν με 16 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Χάνλαν με 17 πόντους.

Ο Δικέφαλος συνέχισε τις υψηλές πτήσεις με τον Άρη Λυκογιάννη (έφτασε τις έξι νίκες στο Πρωτάθλημα) και την επόμενη αγωνιστική θα διασταυρώσει τα ξίφη του με την ΑΕΚ.

Από την άλλη πλευρά, οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν μία ακόμα ήττα (έβδομη συνολικά) μακριά από το Ιβανώφειο και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Άρη από τον οποίο είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο Nick Galis Hall.

Ο ΠΑΟΚ με οδηγό τον Γκρίφιν προηγήθηκε με δέκα πόντους (14-4) στο ξεκίνημα του αγώνα και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (19-6) κι εν τέλει έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (21-13).

Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηρακλής με επιμέρους σκορ 17-9 ισοφάρισε σε 30-30. Από εκεί και έπειτα, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά στο σκορ τους «ασπρόμαυρους» με 40-38.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με επτά (47-40), όμως ο Ηρακλής απάντησε με ένα σερί 11-2 και προηγήθηκε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με 49-51, ωστόσο ο Δικέφαλος απάντησε με ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (57-51), αλλά στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Χάτσερ με τρίποντο μείωσε στον πόντο (57-56).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ με σερί 15-0 προηγήθηκε με 14 πόντους (72-58). Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα και να κοιτούν πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ: Γκρίγιν 16 (4/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λοβ 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ενετσιόνια 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουλιν 10 (2/7 τρίποντα), Χάνλαν 17 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)