Αρειανάρα από τα παλιά και βαθιά ανάσα, 90-72 την Λάρισα

Πέτρος Χαριζακλής18 Ιανουαρίου 2020

Το παιχνίδι με την Λάρισα ήταν «τελικός» για την ομάδα του Καμπερίδη που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα καλύπτοντας την διαφορά του πρώτου αγώνα. Ο Αρης πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής, θύμισε ομάδα από τα παλιά και με την επίθεσή του να φτάνει σε εξαιρετικά επίπεδα, διέλυσε με 90-72 την Λάρισα και πλέον ισοβαθμεί και με τον Κολοσσό εκτός του ΠΑΟΚ.

Καθοριστικός ήταν ο Ντραγκίσεβιτς που πέτυχε 22 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χίκι με 16 και ο Παπαντωνίου με 12 προσπάθησαν.

Καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο

Ο Αρης ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έφτασαν στο +17 (23-6), με τον Ντραγκίσεβιτς να βάζει τους 13 από τους 23 πόντους των «κιτρινόμαυρων». Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα μείωσε την διαφορά στους έξι (27-21) με τον Χίκι να πετυχαίνει 11 πόντους, όμως στο δεύτερο μισό ο Ντραγκίσεβιτς πήρε πάλι το όπλο του και ανέβασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό την διαφορά.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος

Ο Αρης από την στιγμή που βρισκόταν μπροστά στο σκορ, είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει και την διαφορά των 14 πόντων που έχασε στο πρώτο ματς. Ετσι κράτησε ζωντανή την διαφορά (48-34) και τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο +18 (58-40) με τρίποντο του Φιτζπάτρικ. Ο Γκετσεβίτσιους με λέι απ έφτασε την διαφορά στην μεγάλυτερη τιμή της μέχρι εκείνη την στιγμή, στο +21 (63-42), ωστόσο το κάρφωμα του Μπράουν την εκτόξευσε στο +24 (70-46). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με την Λάρισα να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά να μην τα καταφέρνει, κατεβάζοντας απλά την διαφορά αλλά χωρίς να έχει πλέον την ισοβαθμία με τους «κιτρινόμαυρους».

MVP: Ο Ντραγκίσεβιτς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ ήταν άκρως καθοριστικός για την μεγάλη νίκη του Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72.

Αρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6, Μιλόσεβιτς 8, Ντραγκίσεβιτς 22, Μόρις 14, Φιτζπάτρικ 7, Μπράουν 12, Γκετσεβίτσιους 13, Σλαφτσάκης 4

Λάρισα (Αγγέλου): Γκάρετ 6, Ρας 8, Χάρις 4, Παπαντωνίου 12, Τόμας 2, Χίκι 16, Τσιλούλης 8, Σπυρόπουλος 6, Φλόιντ 10