Απόδραση της Σίτι στο 93' από το «Εμιρεϊτς»

Πέτρος Χαριζακλής01 Ιανουαρίου 2022

Μια απίθανη νίκη με ανατροπή πήρε η Μάντσεστερ Σίτι στο «Εμιρεϊτς» με 2-1 επί της Αρσεναλ. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γκουαρδιόλα έφτασε τους 53 βαθμούς και αποσπάστηκε 11 βαθμούς από την 2η Τσέλσι.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ με υπέροχο πλασέ του Σάκα στο 31ο λεπτό.

Ο Μαρτινέλι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Σίτι στο πρώτο μέρος και μετά το 1-0 έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ για την ομάδα.

Στο 57' η Σίτι ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαχρέζ μετά από αμφισβητούμενη παράβαση και δύο λεπτά αργότερα ο Γκάμπριελ της Αρσεναλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε δύο λεπτά.

Τελικά η Σίτι πήρε το τρίποντο στο 93ο λεπτό με τον Ρόντρι να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και με σουτ εντός περιοχής έγραψε το 1-2.