Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ, δεύτερη ήττα από Στρασμπούρ

Πέτρος Χαριζακλής12 Ιανουαρίου 2022

Μετά την ήττα με 27 πόντους διαφορά στη Γαλλία, ο ΠΑΟΚ είχε πολύ δύσκολο έργο και η πρόκριση ήταν σχεδόν ακατόρθωτη. Τελικά αποχώρησε από το Basketball Champions League με ψηλά το κεφάλι, παρότι έχασε για δεύτερη φορά (79-80) από την Στρασμπούρ, αυτή τη φορά στο «Παλατάκι».

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε στο +5 στην τρίτη περίοδο και μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα έδινε την αίσθηση πως θα πάρει τη νίκη έστω και για το γόητρο. Τελικά δεν τα κατάφερε αφού ο Ντι Λίο είχε 1/3 βολές δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Δικέφαλος είχε ως κορυφαίο τον Μάρβιν Τζόουνς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Εντι με 19 πόντους και 6/14 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80