Απίστευτο: Το πιο «μαϊμού» πέναλτι δόθηκε στο Κουβέιτ και με VAR!

Metrosport Team01 Φεβρουαρίου 2021

Υπό μια ποδοσφαιρική έννοια, το κείμενο έπρεπε να προειδοποιεί: «Προσοχή ακολουθούν σκληρές εικόνες», αλλά μάλλον η εικόνα παραπέμπει περισσότερο σε χιουμοριστική διάθεση. Ο διαιτητής του αγώνα Αλ Σαλέχ-Κουβέιτ SC έδωσε ίσως το πιο… ανύπαρκτο πέναλτι (υπέρ των φιλοξενούμενων) στην ιστορία με χρήση VAR! Όλα αυτά μάλιστα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα για την Premier League του Κουβέιτ με το σκορ στο 2-2! Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων κλότσησε «αέρα», έπεσε στο έδαφος, ο ρέφερι έδειξε το σημείο του πέναλτι με τον «παθόντα» να πανηγυρίζει και όλο το γήπεδο να απορεί! Οι υπεύθυνοι του VAR, μετά την απόφαση του διαιτητή, τον συμβούλευσαν μέσω ενδοεποικοινωνίας να ξαναδεί τη φάση ο ίδιος, κάτι που έγινε, αλλά παρά το ριπλέι , εκείνος δεν άλλαξε την απόφασή του!