Απίστευτη Λέστερ, ισοπέδωσε με 5-2 τη Σίτι (vid)

Δημήτρης Καλαϊτζής27 Σεπτεμβρίου 2020

Ποιος είδε τη Λέστερ και δεν φοβήθηκε; Οι «αλεπούδες» παρότι βρέθηκαν πίσω σκορ, κατάφεραν να ισοπεδώσουν με 5-2 τη Μάντσεστερ Σίτι μέσα στο «Έτιχαντ».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μαχρέζ, ο οποίος με μία βολίδα την έστειλε στα δίχτυα του Σμάιχελ για το 1-0.

Η απάντηση της Λέστερ ήρθε στο 37΄ με τον Βάρντι να ισοφαρίζει σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Λέστερ μπήκε με άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53ο λεπτό έκανε την ανατροπή με τον Βάρντι να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα στον αγώνα.

Στο 58΄ ο Βάρντι κέρδισε πέναλτι από τον Γκαρσία, το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κι έκανε το 1-3.

Στο 77΄ Ο Μάντισον έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 84΄ ο Ακέ με κεφαλιά μείωσε το 2-4, αλλά στο 87’ ο Μάντισον κέρδισε πέναλτι από τον Μεντί και ο Τίλεμανς από τα έντεκα μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 2-5.