Απέδρασε από το Λαύριο ο ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Οκτωβρίου 2022

Με κεκτημένη φόρα από τις νίκες κόντρα σε Άρη και Σάσαρι, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από το Λαύριο (70-75), πανηγυρίζοντας έτσι το πρώτο του διπλό για τη φετινή σεζόν μακριά από το Παλατάκι.

Με τον Τζέιλεν Ράιλι να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποδράσει από το Λαύριο (75-70) στο πλάισιο της τρίτης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Δικέφαλο και πρώτη μακριά από το PAOK SPORTS ARENA.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Φράνκε (18π.), Σαλούστρος (13π.), Ρένφρο (11π.) και Ράιλι (10π.).

Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Κολέ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με οδηγό τον Ρένφρο πήρε από νωρίς προβάδισμα έξι πόντων (3-9). Οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-20 του Λαυρίου.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Δικέφαλο να μην χάνει το προβάδισμά του παρά την πίεση των γηπεδούχων. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους ‘’ασπρόμαυρους’’ με 35-40.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην τρίτη περίοδο. Το Λαύριο έσφιξε την άμυνά του και με ένα επιμέρους σκορ 18-9 πέρασε μπροστά με 53-49 στο 26΄. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα σερί 7-0, όμως το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 56-56.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-5 και πέρασε μπροστά με τέσσερις (61-65) στο 35΄. Το Λαύριο απάντησε με ένα δικό του 7-2 επιμέρους σκορ, ισοφαρίζοντας σε 67-67. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα χάρισε το διπλό στην ομάδα του.

Την επόμενη αγωνιστική, το Λαύριο δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον Ολυμπιακό, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ιωνικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 14 (0/4 τρίποντα), Αλ. Νικολαΐδης 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3 (6 ριμπάουντ), Ντούραμ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ράιλι 10 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντάρκο - Κέλι 2 (0/3 τρίποντα), Τσιακμάς, Χαντς 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).