Απέδρασε από τη Νίκαια ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής14 Νοεμβρίου 2020

Ο Ηρακλής επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Άρη. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Δημήτρη Βεργίνη και Μιχάλη Τσαϊρέλη, κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Ιωνικού (67-77), βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την ομάδα της Νίκαιας, που μετράει τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια Πρωταθλήματος.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ηρακλής είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ιωνικός έμοιαζε χαμένος, όμως από το 15΄ και μετά πάτησε γκάζι και με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (30-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Γηραιό να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +1 (49-50).

Με κινητήριους μοχλούς τους Βεργίνη και Τσαϊρέλη ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 12 πόντων (49-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, βάζοντας γερά τις βάσεις για τη νίκη. Ωστόσο, ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση και πλησίασε στους έξι πόντους (63-69) στο 37΄. Ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και κράτησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι τέλος πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μπατής - Τσίκληρας): Σμιθ 13 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματρα), Πρίτζετ 2, Χάμοντς, Φιτζπάτρικ 8 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χουγκάζ 13 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Ζάισλοφτ 14 (3), Πετρόπουλος 8 (2), Χόλογουελ 7 (5 ριμπάουντ), Τζουντζιαράκης 2

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 12 (4/9 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόουλιν 7 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουρ 7 (1), Χάνλαν 6 (3/8 σουτ), Τσίλντρες 2, Σαγκς 9, Τσαϊρέλης 11 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)