Άντεξε ένα ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ο Ηρακλής

Δημήτρης Καλαϊτζής27 Δεκεμβρίου 2020

Εξαρχής το έργο του ήταν δύσκολο. Παρόλα αυτά, ο Ηρακλής κοίταξε στα…μάτια για ένα ημίχρονο τον πρωταθλητή Ελλάδας, Παναθηναϊκό, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κάνει την υπέρβαση στο ΟΑΚΑ και μοιραία γνώρισε την ήττα (106-74)  που ήταν η πέμπτη του στο Πρωτάθλημα μετά από εννιά αγωνιστικές. Στην αντίπερα όχθη, οι «πράσινοι» συνεχίζουν με το απόλυτο, αφού μετρούν επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Παπαγιάννης (20π.), Νέντοβιτς (17π.) και Παπαπέτρου (15π.) Από τους «κυανολεύκους» διασώθηκαν οι Σαγκς και Καββαδάς με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, εκτόξευσαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (19-11) στο 5΄, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (31-22).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, το συγκρότημα του Γιώργου Βόρβορα πέρασε μπροστά με 13 πόντους (40-27). Ωστόσο, ο Ηρακλής απάντησε άμεσα με ένα μικρό σερί 6-0 και κατέβασε τη διαφορά στους επτά (40-33), αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις για να ξεφύγει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με 13 πόντους (46-33).

Ο Γηραιός δεν πτοήθηκε και με ένα απίστευτο come back (16-2 επιμέρους σκορ) κατάφερε πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια να περάσει μπροστά στο σκορ με 48-49.

Το «τριφύλλι» με ένα ξέσπασμα στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 14 πόντους (70-56) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +19 (83-64).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στη νίκη με σκορ 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74