Άνετη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, επόμενος αντίπαλος ο Ηρακλής

Στέφανος Αβραμίδης07 Οκτωβρίου 2020

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τη Λάρισα με 93-71 στο PAOK Sports Arena και στην επόμενη φάση θα συναντήσει τον Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-24 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από την επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 51-43.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα έσφιξαν περαιτέρω την άμυνά τους στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκαν με 73-58.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε και στο +24 (90-66) και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 93-61.

Tα δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71

ΠΑΟΚ: Μπιτς 8 (2), Χέρντον 5, Λοβ 8 (1), Γκρίφιν 15 (3), Μαργαρίτης 10, Παπασάβογλου, Κακλαμανάκης 15, Ιατρίδης 2, Γ. Καμπερίδης 7 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνερ 17 (3), Μήτρου-Λονγκ 2 .

Λάρισα Bread Factory: Μπράουν 10 (1), Γκούντγουιν 9, Γουέμπ 23 (3), Ρας 3 (1), Κώττας 3, Σμιθ 12 (2), Καμάρας, Μ. Καμπερίδης 8 (1), Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 1.