Απίστευτο περιστατικό: Ακυρώθηκε γκολ λόγω σκύλου στο Κύπελλο της ΕΠΣ Δωδεκανήσου

Metrosport Team02 Νοεμβρίου 2022

Απίστευτο και όμως ελληνικό το περιστατικό που εκτυλίχθηκε σε αναμέτρηση στο Κύπελλο της ΕΠΣ Δωδεκανήσου, όπου γκολ ακυρώθηκε λόγω σκύλου, επειδή ο τετράποδος φίλος που επισκέφθηκε το γήπεδο εμπόδιζε τον τερματοφύλακα!

Στο παιχνίδι ανάμεσα στον Άγιο Γεώργιο και τη Σύμη συνέβη ένα περιστατικό που δεν έχει προηγούμενο. Στο 117ο λεπτό της παράταση οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο σκορ με 2-1, όταν ο Κουμπιάδης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (2-2) για τους φιλοξενούμενους, με τον διαιτητή του ματς, κ. Παγώνα, να ακυρώνει το γκολ λόγω ενός σκύλου.

Ο σκύλος βρισκόταν μπροστά από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να τον παρεμποδίζει να δει τη μπάλα.  Η ύπαρξη σκύλου στον αγωνιστικό χώρο θεωρείται εξωτερικός παράγοντας που μπορεί να επηρεάζει την έκβαση ενός παιχνιδιού. Το γκολ εν τέλει ακυρώθηκε και σε μορφή fair play η μπάλα επιστράφηκε στους φιλοξενούμενους.