Ανατροπή πρωτιάς για τον ΠΑΟΚ στην έδρα του Παναθηναϊκού

Metrosport Team14 Ιανουαρίου 2023

Στην πρώτη του εντός έδρας ήττα υποχρέωσε ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό καθώς επέστρεψε από το 2-0 και πήρε τη νίκη με 3-2.

Κακή εκκίνηση έκαναν οι «ασπρόμαυρες» στο παιχνίδι που δεν έβγαλαν αντίδραση σε κανένα σημείο και έχασαν το πρώτο σετ με 25-13. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν με 2-6 αλλά ο Παναθηναϊκός το έκανε γρήγορα 15-12 και παρά τις λύσεις από διαδοχικά μπλοκ των Κάφρεϊ, Πολυνοπούλου, Κρολ πήρε το σετ με 28-26.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έδειξε γερά αντανακλαστικά και κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Η Στράντζαλη πιέστηκε στην υποδοχή και η Κλέπκου πέρασε στη θέση της στο 18-19 και την Κρολ να δίνει «αέρα» για το 19-22. Ο ΠΑΟΚ έχασε την υπέρ του διαφορά με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει 23-23, αλλά οι ασπρόμαυρες  με άουτ σερβίς και μπλοκ της Στράντζαλη έφτασαν στο 23-25. Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του «τριφυλλιού» έχασαν την ηρεμία τους και έκαναν πολλά λάθη, κάτι που βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει κερδίζοντας το σετ με 22-25.

Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του 3-1 και προηγήθηκε εκείνος με 5-8 με Μπλάνκο, Κρολ στην αλλαγή των τερέν. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν το 9-8 αλλά μετά άρχισαν να κάνουν λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Δικέφαλος και πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-12. Η Κρολ έφτασε στο ματς μπολ (12-14). Η Γκρόθες όμως μείωσε (13-14) και η Μέντιτς με μπλοκ έκανε το 14-14. Μια επαφή στο φιλέ και ένας άσος της Κρολ χάρισαν τη σπουδαία νίκη στον Δικέφαλο με 14-16 και 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16.