Αλωσε το «Παλατάκι« ο Φοίνικας Σύρου, 3-2 τον ΠΑΟΚ

Metrosport Team22 Ιανουαρίου 2021

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι δύο από τις τρεις αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος βόλεϊ κοντραρίστηκαν στο «Παλατάκι». Ο λόγος για τους ΠΑΟΚ και Φοίνικας Σύρου που αγωνίστηκαν με νικητές τους φιλοξενούμενους με 3-2 σετ. Οι «ασπρόμαυροι» υπέστησαν την πρώτη τους ήττα τη φετινή χρονιά.

Το πρώτο σετ πήρε ο Φοίνικας με 27-29, όντας μπροστά στο σκορ σχεδόν όλη τη διάρκεια του σετ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-23 και το τρίτο με 26-24. Το τέταρτο σετ δεν ήταν ντέρμπι, όπως στο υπόλοιπο ματς, αφού το πήρε εύκολα ο Φοίνικας (έφτασε μέχρι και +7, 12-19) και οδήγησε την διαδικασία σε τάι μπρέικ.

Εκεί οι Συριανοί κέρδισαν με 15-13 τον ΠΑΟΚ και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα σετ: 27-29, 25-23, 26-24, 18-25, 13-15