Άλωσε τη Βέροια ο ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής17 Ιανουαρίου 2021

Στην επανέναρξη της Volley League, μετά από την μακροχρόνια διακοπή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Βέροια, επικρατώντας του τοπικού Φίλιππου με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τους Ντεσποτόφσκι, Άγκανιτς, Τακουρίδη, Ντεν Ντρις, Σωτηρίου, Κουμεντάκη και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση. Ο Δικέφαλος, αν και είχε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα έδωσε το δικαίωμα στο Φίλιππο να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-8. Οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με ένα σερί 3-0, ενώ στη συνέχεια πήραν διαφορά έξι πόντων (14-20) κι εν τέλει πήραν το πρώτο σετ με σκορ 19-25.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, ο Φίλιππος πέρασε μπροστά σκορ με τέσσερις πόντους (11-7), ωστόσο οι παίκτες του Δεληκώστα αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με σκορ 22-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ (25-27) και παράλληλα στη νίκη.

Τα σετ 0-3: 19-25, 23-25, 25-27