Άλωσε τη Σαντορίνη ο ΠΑΟΚ

Metrosport Team18 Δεκεμβρίου 2021

Νικηφόρα πέρασε από τη Σαντορίνη το γυναικείο τμήμα βόλεϊ των γυναικών του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι «ασπρόμαυρες» από την αρχή του πρώτου σετ έμειναν πίσω στο σκορ και παρότι έτρεξε ένα σερί 5-0 και πλησίασε στους δυο πόντους, τελικά έχασε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο και να παίρνει κεφάλι με 4-8. Ύστερα ο Δικέφαλος έγινε καταιγιστικός και ανέβασε την ψαλίδα στους δέκα πόντους κάνοντας το 6-16. Χωρίς σταματημό οι Κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν το 9-20 για να ισοφαρίσουν τελικά σε 1-1 με 14-25.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έζησε ένα DeJa'Vu με τον Δικέφαλο να παίρνει ξανά προβάδισμα με 4-7 και 7-15. Αυτή τη φορά οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν την διαφορά στους πέντε, 12-17 και αργότερα στους τέσσερις, 18-22. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν πτοήθηκε και έδωσε τέλος στο σετ με 19-25, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει τα ηνία και να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων γράφοντας το 6-12. Οι παίκτριες του ΑΟΘ, ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 15-13. Ο Δικέφαλος όμως έδειξε μαχητικότητα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, κάνοντας το 16-18 και στη συνέχεια το 18-21.

Τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να πάρει μια καθαρή νίκη επί του ΑΟ Θήρας με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 19-25, 19-25)