Hχηρή «σφαλιάρα» για τον Παναθηναϊκό στο Βερολίνο

Metrosport Team19 Οκτωβρίου 2022

Βαριά ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague από την Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο παρά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό της Άλμπα.

Τα σχετικά μοιρασμένα ποσοστά του πρώτου δεκαλέπτου... εξαφανίστηκαν στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να έχουν φανταστικά ποσοστά ιδιαίτερα εντός παιδιάς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ως το τέλος ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε κάποιον παίκτη για να «πιαστεί» και να αποφύγει τουλάχιστον τη συντριβή.

Οι Γερμανοί πέτυχαν 51 πόντους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία με το συνολικό 12 στα 39 εύστοχα δίποντα των φιλοξενούμενων αλλά και τις 10 άστοχες βολές βρέθηκαν στο «καναβάτσο» και ηττήθηκαν με 94-65.

Σίκμα και Μπλάτ ήταν σε εξαιρετική μέρα για τους γηπεδούχους με τον πρώτο να πετυχαίνει 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Ισραηλινός ξεχώρισε με 15 πόντους και 7 ασίστ. Μοναδικός διασωθέντας για την ελληνική ομάδα ο Γκριγκόνις με 14 πόντους 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πλέον η Άλμπα συνεχίζει με "3 στα 3" στον όμιλο ενώ το «τριφύλλι» έχει 1 νίκη και 2 ήττες στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 6 (1), Μακόφσκι 2, Ντίλοου 5 (1), Βέτσελ 11 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Ολίντι 7 (1), Κουμάντζι 10, Σίκμα 16 (2), Λάμερς 7 (1), Μπλατ 15 (4), Ζούσμαν 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 11 (1), Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5 (1), Oυίλιαμς 6 (1), Άντριους 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 14 (3), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 8.