Άλμα πρωτιάς ο Ολυμπιακός με μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε του Πέλκα

Δημήτρης Καλαϊτζής30 Σεπτεμβρίου 2021

Άλμα πρωτιάς για τον Ολυμπιακό, που έφυγε θριαμβευτής από την Κωνσταντινούπολη, νικώντας με 3-0 την Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Πέλκα για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, δεν θα μπορούσε να φανταστεί η ομάδα του Μαρτίνς, καθώς άνοιξε το σκορ με τον Τικίνιο μόλις στο έκτο λεπτό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη με τον Πέλκα για να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά και στις δυο περιπτώσεις στάθηκε άτυχος ο διεθνής μεσοεπιθετικός των «καναρινιών».

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, με τον Μασούρα να σκοράρει στο 62΄ και να δίνει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Και έξι λεπτά μετά, οι Πειραιώτες βρήκαν δίχτυα για τρίτη φορά στο παιχνίδι, με σκόρερ και πάλι τον Μασούρα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε με 1-0 την Αντβέρπ εκτός έδρας.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Πασιένσια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.