Άλμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής01 Δεκεμβρίου 2021

Άλμα πρόκρισης στους «16» του CEV Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε με 3-0 σετ την Όσιγιεκ στο PAOK SPORTS ARENA.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ την Όσιγεκ στην Πυλαία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην Κροατία την επόμενη εβδομάδα.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ με πολλούς πρώτους χρόνους και πόντους του Πετρέα ξέφυγε με 8-3 και έφτασε στο 17-11 με δυο συνεχόμενες επιθέσεις του Ούντρις, για να κάνει το 25-20 με τον άσο του Koυμεντάκη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους «ασπρόμαυρους» να ενισχύονται με τον Σωτηρίου από τον πάγκο και προηγήθηκαν 9-6 και 12-7 και ο Τακουρίδης έκανε το 19-12 για να φτάσουμε στο 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τους Κροάτες να φτάνουν στο 8-10.

Το ματς άρχισε να πηγαίνει πόντο, πόντο και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο 23-22 πριν το τελικό 25-23.

Τα σετ 3-0: 25-20, 25-18, 25-23