Άλλος ΠΑΟΚ μετά το 46'

Γιώργος Πετρίδης26 Φεβρουαρίου 2021

Διανύοντας τις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, είναι πια κάτι περισσότερο από ασφαλές το δείγμα γραφής των ομάδων. Ένα από τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι του ΠΑΟΚ είναι η κατακόρυφη αύξηση της επιθετικής παραγωγικότητας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Στις 23 αγωνιστικές της Superleague 1, ο Δικέφαλος μέτρησε 45 τέρματα και το 82,2% από αυτά τα σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων του! Πιο συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ των πρώτων 45 λεπτών των παιχνιδιών του στο Πρωτάθλημα, σημείωσε συνολικά 12 γκολ (0,52 μέσος όρος) και 37 γκολ στο δεύτερο 45λεπτο (1,6 μέσος όρος). Ειδικότερα στα εντός και στα εκτός έδρας παιχνίδια του, ο ΠΑΟΚ μέτρησε ως τώρα...

*Το 71,42% των εντός έδρας τερμάτων του στο δεύτερο ημίχρονο (20 από τα 28)

*Το 76,47% των εκτός έδρας τερμάτων του στο δεύτερο ημίχρονο (13 από τα 17)

Το δεκάλεπτο... φωτιά του ΠΑΟΚ

Το γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 επί της Λαμίας, ήταν το 10ο του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο 61'-70' που είναι το πιο παραγωγικό του στο φετινό Πρωτάθλημα. Σε αυτό ο Δικέφαλος σημείωσε το 22,2% των τερμάτων του (10 από τα 45) ενώ το επόμενο πιο παραγωγικό, είναι το... προηγούμενο. Με το γκολ του Αμρ Ουάρντα στο 52ο λεπτό του ματς με τη Λαμία, ο ΠΑΟΚ έφτασε τα οχτώ τέρματα στο διάστημα 51'-60'.

Έχει ενδιαφέρον η κατανομή των τερμάτων του Δικεφάλου ανά 15λεπτο, που αναδεικνύει και την σταδιακή άνοδο της παραγωγικότητας του...