Ακπομ για ΟΦΗ, Παναθηναϊκό και το ξέσπασμα του

Χάρης Εμμανουηλίδης09 Φεβρουαρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με το ευρύ 4-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούμπα Ακπομ.

Ο Αγγλος άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από το χαμένο πέναλτι του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ.

Στη συνέχεια ο επιθετικός του ΠΑΟΚ με δική του εκτέλεση πέναλτι έδωσε αέρα δύο γκολ στον ΠΑΟΚ.

Ο Τσούμπα Ακπομ μετά τη λήξη της αναμέτρησης μίλησε στο PAOK TV για την εικόνα της ομάδας αλλά και τη σοβαρότητα που πρέπει να επιδείξει στο ΟΑΚΑ για τον επαναληπτικό απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

Για τη διαφορετική εικόνα του ΠΑΟΚ στα δύο ημίχρονα: «Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό, εμείς μπήκαμε με στόχο την νίκη και το να δώσουμε το 100%. Μπήκαμε πιο δυνατά και αποφασισμένοι στο 2ο ημίχρονο και πήραμε τη νίκη».

Τα δύο γκολ που σημείωσε έπειτα από περίπου δύο μήνες δυστοκίας: «Αυτό που κάνω είναι να παρακολουθώ τι κάνουν οι μεγάλοι επιθετικοί όταν δεν τους πηγαίνουν καλά τα πράγματα και όταν δεν σκοράρουν».

Τη ρεβάνς απέναντι στον Παναθηναϊκό: «Το πιο σημαντικό σε τέτοια παιχνίδια είναι να μην νιώθεις υπερβολική άνεση. Εμείς δεν πρέπει να «πατάμε» πάνω στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, γιατί αν σκοράρει πρώτος ο Παναθηναϊκός θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι».