«Βόμβα» από Σκόπια πέταξαν εκτός την Ιταλία, ακόμη ένα βήμα προς το Μουντιάλ για την Πορτογαλία,

Metrosport Team24 Μαρτίου 2022

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οτάβιο, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ, η Πορτογαλία επικράτησε της Τουρκίας με 3-1 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την συμμετοχή στα τελικά του Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο άσος της Πόρτο άνοιξε το σκορ στο 15' και στο 42' δημιούργησε το τέρμα με το οποίο ο Ζότα έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Τουρκία ήταν να μειώσει στο 65' με τον Γιλμάζ, ο οποίος στο 83' έχασε πέναλτι για το 2-2! Ο Νούνιες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Την μεγάλη έκπληξη την έκαναν τα Σκόπια, που πανηγύρισαν τεράστια πρόκριση επί της Ιταλίας με 0-1, με τέρμα που σημείωσε ο Τραικόφσκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από εκεί και πέρα, η Ουαλία με δύο τέρματα του Μπέιλ, στο 25' και στο 51', έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Αυστρίας.

Η Σουηδία έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Τσεχίας με την οποία αγωνιστηκε βασικός ο Μπάμπης.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα διασταυρωθεί με τα Σκόπια και η Ουαλία με το ζευγάρι Σκωτία - Ουκρανία. Η Σουηδία θα αντιμετωπίσει την Πολωνία

Τα σημερινά (24/3) αποτελέσματα:

Ιταλία - Σκόπια 0-1

Ουαλία - Αυστρία 2-1

Πορτογαλία - Τουρκία 3-1

Σουηδία - Τσεχία 1-0 (παράταση)

* Η αναφορά στο βίντεο των Σκοπίων ως Βόρεια Μακεδονία γίνεται από τη συνδρομητική υπηρεσία και όχι από το metrosport.gr που έχει πολλάκις ξεκαθαρίσει τη θέση του στο εθνικό ζήτημα.