Άγιαξ - Φόλενταμ 2-0: Πρώτη νίκη από τον Αύγουστο με γκολ από τον Άκπομ (vid)

Metrosport Team02 Νοεμβρίου 2023

Ο Άγιαξ έφτασε σε πολυπόθητη νίκη, την πρώτη από τον Αύγουστο και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της Eredivisie.

Το ντεμπούτο του Τζον φαν Σιπ στον πάγκο έφερε άλλον αέρα και επιβλήθηκε με 2-0 επί της Φόλενταμ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League ήταν εμφανώς ανώτερος, δημιούργησε πολλές φάσεις, όμως είχε πρόβλημα στο τελείωμά τους. Το αποτέλεσμα ήταν να σπαταλήσει πολλές ευκαιρίες μέχρι το 57ο λεπτό, όταν ήρθε το 1-0.

Ο Στίβεν Μπέρχβαϊν με προσπάθεια μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, ενώ ο γνώριμος, Τσούμπα Άκπομ, που πέρασε αλλαγή στο 79' διαμόρφωσε το τελικό 2-0 δέκα λεπτά αργότερα.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Ραμάι, Γκααεΐ, Σούταλο, Χάτο, Μάρτα (65' Σαλάχ Εντίν), Φαν ντεν Μπόμεν, Τέιλορ (79' Φος), Μπέρχαουζ, Χλίνσον (85' Χοντς), Μπέρχβαϊν, Μπρόμπεϊ (79' Άκπομ)