Αγγλία: Κορυφή με «λυτρωτή» τον Φιρμίνο η Λίβερπουλ!

Παναγιώτης Σωτηρόπουλος17 Δεκεμβρίου 2020

Με γκολ που σημείωσε στο 90ο λεπτό ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Τότεναμ στο σπουδαιότερο παιχνίδι της ημέρας στην Premier League και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία!

Οι «Reds» προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Σαλάχ να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει σε Αλντερβάιρελντ και Ντάιερ και να καταλήγει στα δίχτυα. Η Τότεναμ αντέδρασε ισοφαρίζοντας στο 33ο λεπτό σε κόντρα επίθεση και εύστοχο τελείωμα του Σον απέναντι στον Άλισον, μετά από ασιστ του Λο Σέλσο. Οι Λονδρέζοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στην αρχή του δεύτερου μέρους, ιδιαίτερα στο 63’ με τον Μπερχβάιν, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι του Άλισον, η Λίβερπουλ ισορρόπησε απειλώντας με Φιρμίνο και Σαλάχ στους οποίους είπε «όχι» ο Λιορίς κάτι που δεν κατάφερε να κάνει και στο 90’ όταν μετά το κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο Φιρμίνο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου

Γουλβς - Τσέλσι 2-1 (66' Ποντένσε, 90+5' Νέτο / 49' Ζιρού)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 1-1 (30' Γκιουντογκάν / 43' Ατζάγι)

ΣΗΜΕΡΑ

Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 1-1 (52' Ομπαμεγιάνκ / 18' Γουόλκοτ)

Λιντς - Νιούκαστλ 5-2 (35' Μπάμφορντ, 61' Ροντρίγκο, 77΄Ντάλας, 85' Αλιόσκι, 88' Χάρισον / 26' Χέντρικ, 65' Κλαρκ)

Λέστερ - Έβερτον 0-2 (21' Ρισάρλισον, 72' Χόλγκεϊτ)

Φούλαμ - Μπράιτον 0-0

Λίβερπουλ - Τότεναμ 2-1

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 Ι(55' Αλέ / 34' Μπεντέκε)