Αφεντικό στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Ηρακλής, βαθιά ανάσα για την παραμονή

Πέτρος Χαριζακλής02 Απριλίου 2022

Μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης πέτυχε ο Ηρακλής με 91-86 επί του Αρη και «έπιασε» στη βαθμολογία τον Ιωνικό, έχοντας και ματς λιγότερο.

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο, ο Αρης καταιγιστικός στην δεύτερη ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το απόλυτο ντέρμπι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να στείλουν το ματς στην παράταση στο τελευταίο λεπτό.

Εξαιρετικοί οι Παπαδάκης, Αμπραμς και Χένρι για τον Γηραιό, ηγέτης Χάνλαν, εξαιρετικός Γουίλιαμς και νταμπλ νταμπλ έκανε ο Τζούστον από πλευράς Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 52-56, 91-86

Ηρακλής (Μέξας): Γουντς 13 (7 ριμπ.), Σταμάτης 5, Χένρι 18 (8 ριμπ.), Γκάρετ 12, Αμπραμς 19, Σκορδίλης 2, Φίλιος, Ντολεζάι, Παπαδάκης 22 (5/5 τριπ.)

Αρης (Καστρίτης): 14 (14 ριμπ.), Κάουαν 9 (10 ασίστ), Νετζήπογλου 5, Γουίλιαμς 19 (8 ριμπ.), Χάνλαν 24, Καμάρας 2, Σχίζας 4, Πουλιανίτης 5, Λόκετ 4, Κώττας