Αφεντικό στο Λονδίνο η Άρσεναλ και στο +8 από τη Σίτι

Δημήτρης Καλαϊτζής15 Ιανουαρίου 2023

Την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ συνεχίζει η Άρσεναλ! Η ομάδα του Αρτέτα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα της Σίτι και με το διπλό που έκανε στην έδρα της Τότεναμ (0-2), όχι μόνο έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά αύξησε τη διαφορά από τους δεύτερους πολίτες στους οκτώ βαθμούς!

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, η Άρσεναλ πήρε το προβάδισμα με τυχερό τρόπο. Ο Σάκα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γιορίς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν από νωρίς τα ηνία στην αναμέτρηση.

Και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι ''κανονιέρηδες'' πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Έντεγκαρντ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με την Άρσεναλ να προσθέτει ένα ακόμα τρίποντο στη φαρέτρα της.