«Αέρας» οι Μπακς στο Μπρούκλιν – Τρομερός Ντουράντ στο Χιούστον

Metrosport Team28 Δεκεμβρίου 2023

Το διπλό των Μπακς στο Μπρούκλιν και εκείνο των Καβαλίερς στο Ντάλας με ανατροπή μάλιστα 20 πόντων, ξεχώρισαν από τη σημερινή (28/12) δράση του ΝΒΑ. Στα αξιοσημείωτα η τρομερή εμφάνιση του Κέβιν Ντουράντ στην εκτός έδρας νίκη των Σανς επί των Ρόκετς.

Οι Μπακς πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έφυγαν από το Μπρούκλιν με το 144-122 επί των Νετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να «γράφει» 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Ο Ουίλσον είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους Νετς.

Οι Καβαλίερς επέστρεψαν από το -20 και με τον ΛεΒέρτ να σημειώνει το καλάθι που τους έβαλε μπροστά, νίκησαν τους Μάβερικς στο Ντάλας με 113-110. Ο Τζάρετ Άλεν έκανε πάρτι στις δύο ρακέτες με 24 πόντους και 23 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και έξι ασίστ. Για τους Μαβς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 39 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Την εμφάνιση της βραδιάς έκανε ο Κέβιν Ντουράντ. Ο KD είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ σε ένα εντυπωσιακά triple-double που αποτέλεσε τη βάση της νίκης των Σανς στο Χιούστον που επιτεύχθηκε με 129-113. Ο Αλπερέν Σενγκούν είχε 24 για τους Ρόκετς.

Ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ πρωταγωνίστησε στη νίκη των Θάντερ επί των Νικς με 129-120, έχοντας 36 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ αλλά σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και ο Τζέιλεν Ουίλιαμς που είχε επίσης 36 πόντους με 13/17 σουτ και μάλιστα είχε 5/5 τρίποντα. Ο Τζέιλεν Μπράνσον από την άλλη πλευρά, είχε 24 πόντους και επτά ασίστ.

Ο Σίξερς έκαναν τη δουλειά μέσα στο Ορλάντο με σχετική άνεση και σκορ 112-92, αφού κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντεάντονι Μέλτον να σημειώνει 22 πόντους. Για τους γηπεδούχους που έχασαν για τέταρτη φορά στα 15 εντός έδρας παιχνίδια τους, ο Φρανζ Βάγκνερ είχε 24.

Τέλος, οι Ράπτορς δεν βρήκαν αντίσταση από τους Ουίζαρντς. Νίκησαν μέσα στην Ουάσινγκτον με 132-102, έχοντας κορυφαίο τον Σκότι Μπαρνς με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ.