Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ Αγιαξ, σκόρπισε τη Φένλο με 13-0!

Πέτρος Χαριζακλής24 Οκτωβρίου 2020

Ολοι γνωρίζουν πως ο Αγιαξ διαχρονικά είναι μια ομάδα που παίζει φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο. Η ακαδημία του είναι μία από τις καλύτερες στον κόσμο, αν όχι η καλύτερη, και μοσχοπουλάει τους ποδοσφαιριστές που βγάζει. Παρόλα αυτά αυτό δεν τον εμποδίζει να είναι καταιγιστικός και μετά την ήττα με 0-1 από τη Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ μεσοβδόμαδα, πέτυχε μια απίθανη νίκη επί της Φένλο με 0-13!.

Μάλιστα, με αυτό το σκορ κατάφερε να γράψει ιστορία, αφού πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το ρεκόρ αυτό κατείχε πάλι ο Άγιαξ, όταν στις 29 Μαΐου του 1972 είχε επικρατήσει της Φίτεσε με σκορ 12-1.

Ο Αγιαξ δεν σταματούσε με τίποτα να σκοράρει, κέρδιζε με 0-4 στο ημίχρονο και στην επανάληψη πολλοί θα νόμιζαν πως θα χαλαρώσει ενόψει του αγώνα με την Αταλάντα για το Τσάμπιονς Λιγκ την Τρίτη.

Οχι, ο Αγιαξ πέτυχε άλλα εννέα γκολ, με απόλυτο πρωταγωνιστή το νεαρό Λασινά Τραορέ που πέτυχε πέντε (5!) τέρματα και τους Εκέλενκαμπ και Χούντερλαρ από δύο. Αντονι, Μπλιντ, Τάντιτς και Ταλιαφίκο πέτυχαν από ένα τέρμα και έβαλαν το όνομά τους στη λίστα των σκόρερ.