5x5 με ΤΡΟΜΕΡΟ γκολ Λεβαντόφσκι η Μπάγερν, πρόκριση για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πέτρος Χαριζακλής23 Νοεμβρίου 2021

Χόρευε στο χιονισμένο Κίεβο ο Λεβαντόφσκι και οδήγησε την Μπάγερν Μονάχου στην πέμπτη νίκη της στον όμιλο. Η βαυαρική ομάδα κέρδισε με 2-1 τη Ντιναμό Κιέβου και έφτασε τους 15 βαθμούς, αφήνοντας στον πάτο της βαθμολογίας την ουκρανική ομάδα με ένα βαθμό.

Το καλύτερο όμως στο παιχνίδι ήταν το ΤΡΟΜΕΡΟ γκολ του Λεβαντόφσκι. Στο 14ο λεπτό ο Πολωνός στράικερ πέτυχε ένα απίστευτο γκολ με ανάποδο ψαλίδι.

Στο 42' ο Κομάν με ωραίο πλασέ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Ντιναμό Κιέβου ήταν να μειώσει στο σκορ στο 70ό λεπτό με τον Γκάρμας.

Πρόκριση η Γιουνάιτεντ μετά το τέλος του Σόλσκιερ

Στο «Θεράμικα» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-0 τη Βιγιαρεάλ και προκρίθηκε στη φάση των νοκ-άουτ. Στο πρώτο παιχνίδι στη μετά-Σόλσκιερ εποχή, οι «κόκκινοι διάβολοι» με τον Κάρικ στον πάγκο πήραν το τρίποντο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκμεταλλεύτηκε στο 78' το λάθος της άμυνας της Βιγιαρεάλ και κρέμασε τον Ρούλι.

Στο 90ό λεπτό ο Σάντσο «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.