Μαραθώνιος: Χωρίς κορδέλα τερμάτισε η Καλλιμογιάννη - Πρώτος ο Τζιερτζίδης στους άνδρες

Παναγιώτα Χαλκιά21 Απριλίου 2024

Χωρίς κορδέλα τερμάτισε η Βασιλική Καλλιμογιάννη στα 5χλμ του 18ου Διεθνή Μαραθωνίου "Μέγας Αλέξανδρος", με τη νεαρή αθλήτρια να πετυχαίνει τον στόχο της στα 17.40. Από την άλλη, στην αντρική κούρσα- που η κορδέλα υπήρχε κανονικά- την έκοψε Στέφανος Τζιερτζίδης.

Μετά το τέλος της κούρσας της - που σχεδόν κανείς δεν κατάλαβε λόγω της έλλειψης της κορδέλας τερματισμού, η δρομέας σχολίασε το γεγονός, λέγοντας πως: «Συμμετέχω σχεδόν κάθε χρόνο γιατί μου αρέσει η διαδρομή και η διοργάνωση. Βέβαια, φέτος, έγινε ένα τεχνικό λάθος καθώς δεν έβαλαν την κορδέλα όταν τερμάτισα. Λάθη γίνονται όμως».

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Στέφανος Τζιερτζίδης, ο οποίος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 15.30. Ο αθλητής του ΑΟ Δράμας τόνισε: «Είναι μια εξαιρετική διοργάνωση και συμμετέχω κάθε χρόνο. Φέτος είχα την τύχη να κερδίσω το 5άρι. Εύχομαι να συνεχίσω δυναμικά ναι στους επόμενους αγώνες».