Θρίαμβος για Ηρακλή, βουλιάζει ο ΠΑΟΚ!

Δημήτρης Καλαϊτζής28 Δεκεμβρίου 2019

Ηρακλής και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους μετά από 3.254 μέρες, με τους «κυανόλευκους» να αναδεικνύονται μεγάλοι θριαμβευτές του ντέρμπι, καθώς ισοπέδωσαν με 99-82 τον Δικέφαλο στο Ιβανώφειο για την 13η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο στην έβδομη θέση με απολογισμό έξι νίκες και επτά ήττες, ενώ οι «ασπρόμαυροι» που διανύουν τις πιο δύσκολες στιγμές στην ιστορία τους, βρίσκονται ουραγοί.

Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Σούλερ (26π.), Χάνλαν (17π.) και Ντέιβις (16π.), ενώ από τον ΠΑΟΚ διασώθηκε ο Σόρτερ με 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε από νωρίς προβάδισμα δέκα πόντων (15-5). Ωστόσο, η είσοδος του Απόλλωνα Τσόχλα, ο οποίος πέτυχε εννιά σερί πόντους ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά και πάλι οι παίκτες του Καστρίτη βρήκαν τον τρόπο να περάσουν μπροστά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-22.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση διαφορά δέκα πόντων (32-22). Οι «ασπρόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και πλησίασαν στους δυο πόντους (35-33), αλλά ο Ηρακλής έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-6 και πήγε στο ημίχρονο στο +10 (49-39).

Όπως σταμάτησε, έτσι άρχισε η τρίτη περίοδος με τον Ηρακλή να εκτοξεύει τη διαφορά αρχικά στους 15 πόντους (60-45) στο 24΄ και στη συνέχεια στους 22 (85-63) κι εν τέλει να φτάνει εύκολα στη νίκη, που ήταν η έκτη στο Πρωτάθλημα που τον φέρνει στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82