Αυτοχειρία ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με «μοιραίο» τον Σμιθ

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Δεκεμβρίου 2019

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται με 18 πόντους, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς έχασε από τον Προμηθέα στην παράταση με 86-90 μέσα στο Παλατάκι για την 12η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Ο Σμιθ που είχε τέσσερις χαμένες βολές στο Πρωτάθλημα είχε τη σωτηρία του ΠΑΟΚ στα χέρια του, αλλά έκανε 1/2 στα 9 δέκατα πριν το φινάλε και στην παράταση ο Προμηθέας με πολλές λύσεις πήρε το διπλό βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με τρεις πόντους (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο ο Δικέφαλος μπήκε φουριόζος και αρχικά πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (44-26).

Ο Προμηθέας εκμεταλλευόμενος την αστοχία του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο κατάφερε με επιμέρους σκορ 17-2 να περάσει μπροστά με 49-48. Ωστόσο, το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του Δικεφάλου με 58-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές αφού ο Χολ έκανε το 70-76 με 1/2 βολές, ο Νόουλς μείωσε σε 72-76 και ο Μπεστ ευστόχησε σε τρίποντο για το 75-76 στα 49"!

Μοιραίος ο Σμιθ

Ο Φίλερ κέρδισε φάουλ στα 12" όμως αστόχησε και στις δυο βολές, ο Σμιθ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ και οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ τον Λίποβι στην προσπάθεια του Αμερικανού να σκοράρει με λέι απ, στο 1.5". Ο Σμιθ είχε 1/2 βολές και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Φίλερ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (78-86) όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 για το 83-86. Ο Ρόμπινσον με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 83-88, ο Μαργαρίτης πέτυχε τρίποντο για το 86-88 όμως ο Χατζηνικόλας αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Ρόμπινσον κλείδωσε τη νίκη των Πατρινών από τη γραμμή των βολών!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90

ΠΑΟΚ: Σμιθ 15 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίγκινς 13 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Λιούις 8 (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Σχίζας 7 (1), Χατζηνικόλας, Μπεστ 8 (2), Νόουλς 10 (5/11 δίποντα, 0/1 βολή, 11 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μπαμπ 15 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 7 (0/7 τρίποντα), Κασελάκης 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπινσον 6, Έλις 9 (9 ριμπάουντ), Χολ 8 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Κατσίβελης, Φίλερ 27 (7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ).