Ο Γκίκας εκτέλεσε τον Άρη στο ΟΑΚΑ

Δημήτρης Καλαϊτζής13 Δεκεμβρίου 2019

Η ΑΕΚ άντεξε την αντεπίθεση του Άρη στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα πήρε τη 12η νίκη της στα 13 τελευταία παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και ένατη συνολικά στο Πρωτάθλημα γνώρισε ο Άρης, καθώς έχασε με 92-79 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της EKO Basket League.

Από την άλλη, η Ένωση πέτυχε τη δωδέκατη νίκη της στα τελευταία δεκατρία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Λάνγκφορντ (19π.), Ρος (19π.), Γκίκας (15π.) και Χρυσικόπουλος (15π.)

Από τους Θεσσαλονικείς διασώθηκε ο Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 9 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπράουν με 17.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με επτά πόντους (12-5), ωστόσο ο Άρης έτρεξε ένα σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 12-12. Όμως η Ένωση βρήκε τον τρόπο να περάσει εκ νέου μπροστά και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-15).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα σερί 11-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (30-15) στο 13’. Ο Άρης δεν τα παράτησε και κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 16-4 να ρίξει τη διαφορά στους τρεις πόντους (34-31) στο 17΄ και να πάει στα αποδυτήρια στο -2 (40-38).

Με δυο σερί τρίποντα του Γκετσεβίτσιους ο Άρης ισοφάρισε σε 46-46 στο 23΄, αλλά η Ένωση με κινητήριο μοχλό τον Λάνγκφορντ πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (56-48) στο 26΄ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (66-54).

Όπως έκλεισε την τρίτη, έτσι ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ που εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (73-56), αλλά ο Άρης βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να ρίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους (78-73) χάρις τα δυο σερί τρίποντα του Μπράουν στο 36΄. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γκίκας, ο οποίος έριξε τη χαριστική βολή στους Θεσσαλονικείς και τους στέρησε να φύγουν με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79