100άρα και επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή

Δημήτρης Καλαϊτζής14 Μαρτίου 2021

Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή. Μετά την εντός έδρας συντριβή από τον Άρη (54-76), οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς επικράτησαν του Μεσολογγίου με σκορ 100-78 για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μ΄ αυτή τη νίκη ο Γηραιός ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι νεοφώτιστοι μετά από αυτή την ήττα παρέμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Χάνλαν (26π., 8 ριμπ., 4 ασ.), Χάγκινς (21π., 8 ασ.), Ίμπανκς (19π.) και Καββαδάς (15π., 14 ριμπ.).

Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Γκότσερ με 26 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5) και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (22-11), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με εννιά (28-19).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου πέρασε μπροστά με 13 (34-21), όμως το Μεσολόγγι με ένα σερί 10-0 πλησίασε στους τρεις (34-31). Ο Γηραιός δεν πτοήθηκε και απάντησε με ένα δικό του σερί 11-0 και έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (52-39).

Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι το Μεσολόγγι πλησίασε στους τέσσερις (61-57) έκλεισε την περίοδο στο +9 (72-63), ενώ στην τελευταία περίοδο κράτησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε μια σημαντική νίκη που θα του δώσει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39, 72-63, 100-78.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς 15 (14 ριμπάουντ), Χάνλαν 26 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάτσερ 4, Σαγκς 5, Ίμπανκς 19 (1), Γεωργαλάς 2, Φίλλιος 2, Γκιουζέλης, Χάγκινς 21 (5/6 τρίποντα, 8 ασίστ).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκότσερ 26 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιονς 12 (2/8 τρίποντα), Γράβας, Πουαριέ 9 (1), Ντέιβις (0/4 σουτ), Λάνγκφορντ 13 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 7 (5 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 3 (1), Χατζηνικόλας.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 23/39 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 18/28 βολές, 40 ριμπάουντ (32+8), 17 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μεσολόγγι: 13/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 16/23 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 17 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

*“Πιστεύω στα νέα παιδιά της ομάδας – Φέρω βαρέως την ήττα από τον Άρη – Μπορούμε να κλείσουμε θετικά τη χρονιά και στην Ευρώπη – Πανέξυπνος ο Ίμπανκς, “διαβάζει” το παιχνίδι – Ο Ηρακλής θα παίζει παντού για τη νίκη”, είπε ο κόουτς των “κυανολεύκων”, δείχνοντας την αλλαγή στα αποδυτήρια.