ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Στο Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της η Αταλάντα

Ιστορικό επίτευγμα για την ομάδα από το Μπέργκαμο, μαζί της και η Ιντερ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ηθελε νίκη για να μην την νοιάζει αν κερδίζει η Μίλαν. Την πήρε κόντρα στην ουσιαστική γηπεδούχο Σασσουόλο με 3-1 και θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Τσάμπιονς Λιγκ και μάλιστα στους ομίλους.

Ο Μπεράρντι στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Σασσουόλο, όμως ο Ζαπάτα ισοφάρισε στο 35΄για την Αταλάντα βάζοντας τα πράγματα σε τάξη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκασπερίνι ανέβασε την απόδοσή της και σε συνδυασμό με την κόκκινη του Μπεράρντι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ο Γκόμεζ «έγραψε» το 2-1 στο 53ο λεπτό ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς «έγραψε» το 3-1 και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ θα βρίσκεται και η Ιντερ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η οποία κέρδισε με 3-1 την Εμπολι ενώ η Μίλαν παρά τη νίκη επί της ΣΠΑΛ, τερμάτισε στην 5η θέση και θα αγωνιστεί μαζί με Λάτσιο και Ρόμα στο Γιουρόπα Λιγκ.

Τη μάχη του υποβιβασμού έχασε η Εμπολι που υποβιβάστηκε μαζί με τις Φροζινόνε και Κιέβο.