Ο Απόλλων Σμύρνης απέσπασε βαθμό στο Αίγιο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναιγιάλειο και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 13 βαθμούς όσους έχουν και τα Χανιά.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με κεφαλιά του Ιωάννου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ουρτάδο. Στο προηγούμενο λεπτό, μάλθιστα, οι ''μελανόλευκοι'' είχαν δοκάρι, ύστερα από σουτ του Ουρτάδο από τα 35 μέτρα.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ''Ελαφρά Ταξιαρχία'' έφερε το ματς στα ίσια, χάρη σε προβολή του Φαρινόλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον.
Στο 88ο λεπτό οι προπονητές των δύο ομάδων, αποβλήθηκαν καθώς ο ένας επιτέθηκε στον άλλον, με αφορμή την καθυστέρηση στην είσοδο του Βάντερσον που είχε περάσει εκτός λόγω τραυματισμού.
Σημειώνεται ότι ο αγώνας στο Αίγιο ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση, καθώς προέκυψε πρόβλημα με τους προβολείς του σταδίου.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Σταυριανός, Τζημογιάννης, Τσατσαρής, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Ιωάννου, Σταμογιάννος (59' Νάστος), Ουρτάδο, Μπούνας, Σεχολάρι (67' Μίλιεβιτς), Σκαρτσίλας (80' Μπουρλάκης).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Χατζηζήσης (46' Κυριάκος), Γκόλιας, Κύργιας, Χατζής, Κοτσώνης, Λαγός, Νανία (64' Γεωργίου), Φαρινόλα (74' Κυβελλίδης), Ανγκούλο, Βάντερσον.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Νότιος όμιλος
Κυριακή 30/11
Ερμιονίδα – Ηρακλής Ψαχνών 1-0 (57' Βλαχόπουλος)
Επισκοπή – Φωστήρας 2-3 (29' Νικόλτσης, 45'+3' Αχείμαστος (αυτ.) / 3' Σακελλαρίου, 39' Μίτκας, 43' Μουστόγιαννης)
Άλιμος – ΑΟ Χανιά 1-2 (77' Ιωάννου / 31' Γκότοβος, 43' Κρητικός)
Καλλιθέα – Αχαρναϊκός 1-1 (47' Λόπεθ, 51' Γιέσιτς)
Παναχαϊκή – ΑΕΚ 1-3 (80΄Γκαντιάγκα - 4΄πεν. Ντακόλ, 25΄Πλατέλλας, 90΄Μπαρμπόσα)
Δευτέρα 1/12
Παναιγιάλειος – Απόλλων Σμύρνης 1-1
Ρεπό: Πανηλειακός
Βόρειος όμιλος
Παρασκευή 28/11
Φωκικός – Ηρακλής 0-1 (32' Περόνε)
Κυριακή 30/11
Αναγέννηση Καρδίτσας – Λαμία 0-1 (43' Γιενγκά)
Εθνικός Σερρών – Ζάκυνθος 0-0
Αγροτικός Αστέρας – Αιγινιακός 1-0 (47' Μίλιτς)
Πιερικός - Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (48' Γκίτκος)
Δευτέρα 1/12
ΑΕΛ – Τύρναβος (Αλκαζάρ, 21:30 OTE TV)
Ρεπό: Απόλλων 1926
Η Βαθμολογία
Νότιος όμιλος
1. ΑΕΚ 15
2. Απόλλων Σμύρνης 13
3. Χανιά 13
4. Παναιγιάλειος 10
5. Ερμιονίδα 10
6. Παναχαϊκή 9
7. Αχαρναϊκός 8
8. Επισκοπή 4
9. Άλιμος 4
10. Ηρακλής Ψαχνών 4
11. Φωστήρας 3
12. Καλλιθέα 2
13. Πανηλειακός 1
Βόρειος όμιλος
1. Λαμία 16
2. Ηρακλής 15
3. Ζάκυνθος 13
4. Ολυμπιακός Βόλου 10
5. ΑΕΛ 9
6. Αγροτικός Αστέρας 7
7. Αιγινιακός 7
8. Αναγέννηση Καρδίτσας 7
9. Απόλλων 1926 4
10. Πιερικός 4
11. Εθνικός Σερρών 3
12. Φωκικός 2
13. Τύρναβος 1