ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Ντροπιαστική ήττα και αποκλεισμός για τη Ρόμα στη Φλωρεντία

Η Φιορεντίνα σκόρπισε στους επτά ανέμους τη Ρόμα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia

Με τον Κιέζα να κάνει χατ-τρικ, η Φιορεντίνα έγραψε μαύρη σελίδα στην ιστορία της Ρόμα με το 7-1 και πέρασε στα ημιτελικά του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Αταλάντα-Γιουβέντους.

Αυτή ήταν μόλις η 6η φορά σε όλη την ιστορία της Ρόμα που δέχεται 7 γκολ στο ίδιο ματς, κάτι το οποίο για τελευταία φορά είχε συμβεί το 2014 από την Μπάγερν Μονάχου στο Champions League, ενώ συνέβη για πρώτη στο Κύπελλο!

Με δύο γκολ του Κιέζα και ένα από τον Μουριέλ, οι Viola πήγαν στα αποδυτήρια με 3-1 καθώς για την Ρόμα είχε μειώσει σε 2-1 ο Κολάροφ.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα για την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο. Στο 66' ο Μπενάσιο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 και στο 73' ο Κιέζα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ για το 5-1.

Οι Τζιαλορόσι στο 71' είχαν μείνει με δέκα παίκτες εξαιτίας των δύο κίτρινων που είδε ο Τζέκο σε ένα λεπτό και οι γηπεδούχοι δεν... λυπήθηκαν την αντίπαλό τους. Στο 79' και το 90' ο Τζιοβάνι Σιμεόνε έκανε ακόμα πιο βαθιές τις πληγές διαμορφώνοντας το τελικό και πολύ βαρύ, 7-1.