ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Νίκη «χρυσάφι» για την Κέρκυρα, βουλιάζει ο Πλατανιάς

Οι «Φαίακες» νίκησαν με 2-0 τον Πλατανιά και έκαναν ένα σημαντικό βήμα παραμονής

Μια υπερπολύτιμη νίκη πήρε η Κέρκυρα απέναντι στον Πλατανιά στο ντέρμπι της παραμονής, νικώντας τον με 2-0.

Οι Φαίακες ήταν σαφέστατα ανώτεροι των αντιπάλων τους και είχαν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. H υπεροχή της Κέρκυρας μετουσιώθηκε σε γκολ στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Τουράμ ευστόχησε σε εκτέλεση πένταλτι, αφού πρώτα λίγα λεπτά αργότερα είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν το ίδιο, με τους παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη να διατηρούν τον πρώτο ρόλο στο παιχνίδι και να φτάνουν τελικά στο δεύτερο γκολ και πάλι με του Τουράμ, που ήταν και ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Η Κέρκυρα έφτασε στους 14 βαθμούς και ξεπέρασε (έστω και προσωρινά) τον Απόλλων Σμύρνης, ενώ ο Πλατανιάς έχει κάθε λόγο να ανησυχεί πλέον καθώς παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς να προσθέσει κάποιον βαθμό στην εως τώρα συγκομιδή του.