ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Μέγας είσαι... ΛεΜπρόν και θαυμαστά τα έργα σου (video)

Ο «βασιλιάς» των Καβαλίερς ήταν συγκλονιστικός και οδήγησε την ομάδα του στους τελικούς του ΝΒΑ με «διπλό» στη Βοστώνη

Αν οι Καβαλίερς πάρουν το φετινό Πρωτάθλημα στο ΝΒΑ, τότε το τρόπαιο επιβάλλεται δικαιωματικά να κοσμήσει το σαλόνι του σπιτιού του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Ο σούπερ σταρ των Καβς ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του, οδηγώνοντας την στην νίκη με 79-87 στο αλώβητο μέχρι σήμερα (28/5) «Garden» επί των Σέλτικς. Αυτή θα είναι η 4η σερί παρουσία των «ιπποτών» στους τελικούς του ΝΒΑ και η 8η σερί για τον «βασιλιά».

Στον αγώνα, οι Σέλτικς μπήκαν με ενθουσιασμό και η πρώτη περίοδος τους βρήκε προηγούμενους με 26-18. Μάλιστα, στο δεύτερο δωδεκάλεπτο αύξησαν την διαφορά στους 12 (35-23) όμως οι Καβαλίερς με ένα σερί 2-12 πλησίασαν στο καλάθι (37-35). Το ημίχρονο έληξε με 43-39 υπέρ των Κελτών, κάτι που προμήνυε σκληρή μάχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η μπάλα άρχισε να βαραίνει για τους Σέλτικς και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να βρεθούν στο +5 (51-56) με ένα σερί 0-9. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 56-56 πριν ο Λεμπρόν κλείσει με τρίποντο το τρίτο δωδεκάλεπτο (56-59).

Στην τελευταία περίοδο, οι Καβαλίερς διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 74-78. Εκεί οι Κέλτες έπαθαν μπλακ-άουτ και έδωσαν την ευκαιρία στους Καβς να ξεφύγουν με +12 (74-86). Σε ένα παιχνίδι που τα καλάθια έμπαιναν με το... σταγονόμετρο, η διαφορά αυτή αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τους Σέλτικς και οι Καβαλίερς πανηγύρισαν την πρόκριση με το τελικό 79-87.

Κορυφαίος για τους νικητές αλλά και του αγώνα, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 35 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ! Εξαιρετικός και ο Τζεφ Γκριν με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ που κάλυψε επάξια το κενό του Κέβιν Λαβ. Αλλους 12 πόντους πρόσθεσε ο J.R Σμιθ.

Για τους Σελτικς, πρώτος σκόρερ ο Τζέισον Τέιτουμ με 24 πόντους, ακολούθησε ο Αλ Χόρφορντ με 17 και ο Μάρκους Μόρις με 14 και 12 ριμπάουντ. Τρομερά άστοχοι οι Τζέιλεν Μπράουν (13 πόντοι με 5/18 σουτ) και ο Τέρι Ροζίερ (4 πόντοι, 0/10 τρ.)

Μπόστον Σέλτικς - Κλίβελαντ Καβαλίερς 79-87 (3-4)