ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Με τρίποντη βόμβα του Αθηναίου, η εθνική στην παράταση την Μ. Βρετανία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τάσεις αυτοκτονίας, όμως έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βρετανών

Θετικά ξεκίνησε την προσπάθειά της για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ η εθνικήμας ομάδα μπάσκετ, έστω και με δυσκολία.

Η «γαλανόλευκη» χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να κερδίσει με 95-92 τη Μεγάλη Βρετανία, κάνοντας ... χαρακίρι στην κανονική διάρκεια. Ο Γιάννης Αθηναίου ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την εθνική, πετυχαίνοντας απίστευτη τρίποντη βόμβα στο φινάλε της παράτασης.

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα, η εθνική πήρε το προβάδισμα (12-14), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 17-18. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η «γαλανόλευκη» ήταν το ίδιο «μουδιασμένη», έφτανε να χάνει και με έξι πόντους, ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (37-37).  Η Μεγάλη Βρετανία είχε σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, όμως η εθνική με αντεπίθεση πήρε και πάλι κεφάλι (54-55 στο τέλος του δεκαλέπτου).

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη, η Ελλάδα πήρε τα ηνία του ματς στην αρχή της τέταρτης περιόδου και αρχικά έφτασε στο +5 (56-61) αλλά και στο +12 (63-75), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου με απανωτά λάθη όμως μετέτρεψαν το +10 (70-80) του 39’  σε... 83-83 και το ματς πήγε στην παράταση!

Οι Βρετανοί μπήκαν με περισσότερο ενθουσιασμό, πήραν προβάδισμα, με τις δύο βολές του Αθηναίου, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (92-91) και ύστερα από ένα φοβερό τρίποντο από τα 8 μέτρα στα 3,7’’  ο Αθηναίου έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα (92-94)! Η άμυνα στο τέλος βγήκε και με μία βολή του Μαργαρίτη η Ελλάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 95-92!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-37, 54-55, 83-83 (καν. διάρκεια), 92-95

Μεγάλη Βρετανία (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1τρ., 9ριμπ.), Λόρενς 14 (2), Οκερεαφόρ 14 (2), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (3τρ., 8ριμπ.), Μαργαρίτης 5, Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9, Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1.