ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Με Ροβανιέμι ο Αστέρας

Με Ροβανιέμι ο Αστέρας

Τη Ροβανιέμι θα αντιμετωπίσει ο Αστέρας Τρίπολης στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Τη Ροβανιέμι θα αντιμετωπίσει ο Αστέρας Τρίπολης στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League, όπως προέκυψε από την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στη Νιόν. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην Τρίπολη στις 17 Ιουλίου και η ρεβάνς θα γίνει μια εβδομάδα μετά (24/7).

 

Η Ροβανιέμι ιδρύθηκε το 1950 και μοναδικές τις επιτυχίες στο φινλανδικό ποδόσφαιρο είναι η κατάκτηση δύο Κυπέλλων, το 1986 και το 2013. Στο πρωτάθλημα καλύτερη θέση ήταν η 3η που πήρε το 1988 και το 1989. Στην Ευρώπη έχει να... θυμάται την πρόκριση ως τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο μακρινό 1988. Στο τελευταίο εγχώριο πρωτάθλημα, η Ροβανιέμι τερμάτισε στην 11η θέση, ενώ την τρέχουσα σεζόν είναι και πάλι 11η μετά τις πρώτες 15 αγωνιστικές.


Αναλυτικά:

 

1ος προκριματικός γύρος (3 και 10 Ιουλίου)


Ρούνταρ (Σλοβενία)-Λάτσι (Αλβανία) 

Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο)-Ατλάντας (Λιθουανία) 

Βάασα (Φινλανδία)-Μπρομαποϊκάρνα (Σουηδία) 

Τορσάβν (Νησιά Φερόε)-Λίνφιλντ (Βόρειος Ιρλανδία) 

Φραμ (Ισλανδία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Γέλγκαβα (Λετονία) 

Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία)-Αμπερίστγουιθ Τάουν (Ουαλία) 

Αμπερντίν (Σκωτία)-Νταουγκάβα Ρίγα (Λετονία) 

Τάρτου Σάντος (Εσθονία)-Τρόμσο (Νορβηγία) 

Κρουσέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία)-Εκράνας (Λιθουανία) 

Στιάρναν (Ισλανδία)-Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία) 

Ζενές Ες (Λουξεμβούργο)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 

Μιλικόσκι (Φινλανδία)-Φουγκλαφιόρντουρ (Νησιά Φερόε) 

Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Γκλέναβον (Βόρειος Ιρλανδία) 

Σίλαμε Κάλεβ (Εσθονία)-Χόνκα (Φινλανδία) 

Μπάνγκα (Λιθουανία)-Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) 

Βίκινγκουρ (Νησιά Φερόε)-Νταουγκάβα (Λετονία) 

Γκέτεμποργκ (Σουηδία)-Φόλα (Λουξεμβούργο) 

Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)-Μπρόουτον (Ουαλία) 

2ος προκριματικός γύρος (17 και 24 Ιουλίου) 

 

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) - Ροβανιέμι (Φινλανδία)

Γκιόρι Έτο (Ουγγαρία) - Νικητής 38

Νέμαν Γκρόντνο (Λευκορωσία) - Νικητής 34

Νικητής 4 - Γκρέντιχ (Αυστρία)

Νικητής 28 - Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)

Νικητής 14 - Ομόνοια (Κύπρος)

Νικητής 22 - Νικητής 7

Νικητής 27 - Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)

Νικητής 16 - Ζανκτ Πέλτεν (Αυστρία)

Μόλντε (Νορβηγία) - Γκόριτσα (Σλοβενία)

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) - Νικητής 15

Κλουζ (Ρουμανία) - Γιαγκόντινα (Σερβία)

Μπούρσασπορ (Τουρκία) - Νικητής 6

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) - Νικητής 8

FK Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Νικητής 39

Ρουχ Χορζόφ (Πολωνία) - Νικητής 10

Νικητής 17 - Νικητής 12

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) - Κόζιτσε (Σλοβακία)

Μάδεργουελ (Σκοτία) - Νικητής 31

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Νικητής 5

Λουκέρνη (Ελβετία) - Σεντ Τζόνστον (Σκοτία)

Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο) - Ζάβισα Μπίντγκος (Πολωνία)

Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Νικητής 20

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Νικητής 32

Νικητής 25 - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Νικητής 37 - Νικητής 29

Νικητής 3 - Ζεσταφόνι (Γεωργία)

Νικητής 24 - ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)

Νικητής 21 - Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)

Νικητής 35 - Κράσνονταρ (Ρωσία)

Τρέντσιν (Σλοβακία) - Βοϊβοντίνα (Σερβία)

Νικητής 13 - Έσμπιεργκ (Δανία)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) - Νικητής 33

Πετρολούλ Πλοϊέστι (Ρουμανία) - Νικητής 1

Νικητής 30 - Νικητής 23

Ριέκα (Κροατία) - Νικητής 19

Νικητής 26 - Νικητής 36

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Νικητής 18

Νικητής 11 - Νικητής 9

Έλφσμποργκ (Σουηδία) - Νικητής 2


 

 

X