ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Μαλωμένος με τη νίκη, μπλέκει σε περιπέτειες

Ακόμη μια απώλεια βαθμών για τον Απόλλωνα που δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ για να κερδίσει τον Καραϊσκάκη (0-0)

Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει και πάλι. Οι «κοκκινόμαυροι» είχαν 5-6 τελικές αλλά το 0-0 αφήνει ευχαριστημένο περισσότερο τον Καραϊσκάκη και όχι τους Θεσσαλονικείς. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών της ομάδας της Καλαμαριάς ήταν ο Συμελίδης.

O αγώνας:

Η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού ήταν για τον Απόλλωνα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γεωργιάδη να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Συμελίδης σούταρε όμως μπλόκαρε ο Μέλκας. Στο 18ο λεπτό ο Απόλλων είχε μια καλή ευκαιρία, με τον Γεωργιάδη από δεξιά να σεντράρει, ο Χασομέρης έστρωσε με το στήθος στον Λιόνη, ο οποίος έπιασε το γυριστό και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 34ο λεπτό ο Συμελίδης σούταρε έξω από την περιοχή αλλά και πάλι ο Μέλκας μπλόκαρε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν πιο απειλητικός και απείλησε πρώτη φορά στο 58΄με τον Συμελίδη να σουτάρει και τον Μέλκα να απομακρύνει. Η μοναδική ευκαιρία του Καραϊσκάκη στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Μπεκατώρο να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και η μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο (75΄Κυβελίδης), Συμελίδης, Καλαϊτζίδης, Λιόνης (61΄Βλαχομήτρος), Καλογέρης, Χασομέρης, Σαμαράς.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Μέλκας, Καραγιαννίδης, Θεολόγου (67΄Νικολόπουλος), Παπανίκου, Χούσος, Δημητριάδης, Μπεκατώρος, Μακρής, Ευαγγέλου, Λουκίνας, Κυριάκης (87΄Μακρίδης).