ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Κύπελλο: Σήμερα (9/8) η κλήρωση της 1ης φάσης

Κύπελλο: Σήμερα (9/8) η κλήρωση της 1ης φάσης

Με τη συμμετοχή μόνο ερασιτεχνικών ομάδων κληρώνει σήμερα (9/8, 12:00) για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα ζευγάρια της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας αναδεικνύονται σήμερα Παρασκευή (9/8) στην κλήρωση, η οποία έχει προγραμματιστεί για τις 12 το μεσημέρι στα γραφεία της ΕΠΟ.

 

Βάσει του συστήματος διεξαγωγής δικαίωμα συμμετοχής στην 1η φάση είχαν οι περσινοί κυπελλούχοι των κατά τόπους ΕΠΣ, οι οποίοι θα αγωνίζονται και φέτος σε ερασιτεχνική κατηγορία. Από τις 47 συνολικά ομάδες που είχαν δικαίωμα συμμετοχής μόνο οι 41 ομάδες δήλωσαν συμμετοχή, ενώ σε τρεις περιπτώσεις υπήρξε αντικατάσταση του Κυπελλούχου από τον φιναλίστ. Συνεπώς, 44 ομάδες θα συμμετέχουν στην κλήρωση της α' φάσης του θεσμού.

 

Οι 44 ομάδες θα χωριστούν σε έξι ζώνες με γεωγραφικά κριτήρια. Από την κλήρωση θα προκύψουν 22 ζευγάρια, οι νικητές των οποίων θα περάσουν στη β’ φάση του Κυπέλλου.

 

Αναλυτικά οι 44 ομάδες που θα συμμετάσχουν στην κλήρωση

 

Κυπελλούχος ΕΠΣ Έβρου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Κυπελλούχος ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου

Κυπελλούχος ΕΠΣ Καβάλας: Αετός Οφρυνίου

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης

Κυπελλούχος ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Μακεδονίας: Θερμαϊκός Θέρμης

Κυπελλούχος ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κιλκίς: ΠΑΟΝΕ Επταλόφου (φιναλίστ)

Κυπελλούχος ΕΠΣ Καστοριάς: Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα

Κυπελλούχος ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Σούλι Παραμυθιάς

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κέρκυρας: Θιναλιακός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα

Κυπελλούχος ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων

Κυπελλούχος ΕΠΣ Λάρισας: ΠΟ Ελασσόνας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου

Κυπελλούχος ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ευρυτανίας: ΑΟ Ποταμιάς

Κυπελλούχος ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη

Κυπελλούχος ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Όμηρος Νεοχωρίου

Κυπελλούχος ΕΠΣ Άρτας: Δόξα Άρτας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης Λευκάδας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Φωκίδας: Απόλλων Ευπαλίου (φιναλίστ)

Κυπελλούχος ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Χίου: Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Αχαρναϊκός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κορίνθου: ΠΑΣ Κόρινθος

Κυπελλούχος ΕΠΣ Σάμου: Πανσαμιακός 

Κυπελλούχος ΕΠΣ Αχαΐας: Ατρόμητος Πατρών

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 (φιναλίστ)

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ηλείας: Ξενοφών Κρεστένων

Κυπελλούχος ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: Παλληξουριακός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Αρκαδίας: Λεωνίδιο

Κυπελλούχος ΕΠΣ Λακωνίας: ΑΕ Πελλάνας

Κυπελλούχος ΕΠΣ Μεσσηνίας: Καλαμάτα 

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ηρακλείου: Ατσαλένιος

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή 

Κυπελλούχος ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

X