ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Ενα βήμα από τους τελικούς οι Ρόκετς (video)

Η ομάδα του Χιούστον κέρδισε για τρίτη φορά τους Ουόριορς και απέχει μία μόλις νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ

Μια νίκη από την πρόκρισή τους στους τελικούς του ΝΒΑ βρίσκονται οι Ρόκετς που λύγισαν τους Ουόριορς με 98-94 και έκαναν το 3-2 στη σειρά.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ σε όλη του διάρκεια αλλά η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι έβγαλε σπουδαίες άμυνες στο φινάλε και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη επί των πρωταθλητών.

Οι γηπεδούχοι μπηκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκν με 28-17 στις αρχές του δευτέρου δωδεκαλέπτου. Ομως οι «πολεμιστές» αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια στο ημίχρονο (45-45).

Οι Ουόριορς πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 45-47 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια οι δύο ομάδες έναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του αγώνα.

Ο Κρις Πολ με δύσκολο καλάθι έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους Ρόκετς (92-86) στα 4:07 πριν τη λήξη. Οι Ουόριορς πλησίασαν στον πόντο (92-91) με καλάθι του Ντρέιμοντ Γκριν στα 1:44 πριν έρθει ο Ερινκ Γκόρντον που με τρίποντο-φαρμάκι διαμόρφωσε το 95-91 στο 1:21. Οι Ρόκετς διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι την κόρνα της λήξης όπου το ταμπλό στο «Toyota Center» έγραψε 98-94.

Ο Ερικ Γκόρντον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ρόκετς με 24 πόντους και τον ακολούθησε ο Κρις Πολ με 20, οι 18 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας και 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ομως αποχώρησε τραυματίας στο ήδη χτυπημένο δεξί του πόδι και στο στρατόπεδο των νικητών υπάρχει αγωνία για την κατάστασή του. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 19 πόντους, σπάζοντας όμως τα καλάθια με 5/21 σουτ συνολικά και 0/11 τρίποντα.

Για τους Ουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 29 πόντους αλλά με 8/22 σουτ, ο Στεφ Κάρι 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κλέι Τόμπσον 23 πόντους (8/14 σουτ) ενώ διπλός ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και με ένα μοιραίο λάθος (το 6ο του στο ματς) στα 3'' πριν το τέλος.

Χιούστον Ρόκετς - Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 98-94 (3-2)