ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Εκπληκτική εμφάνιση Άρη, διέλυσε τον Αστέρα στην Τρίπολη

Ο Άρης έκανε την καλύτερη εμφάνισή του τη φετινή χρονιά και επικράτησε εύκολα του Αστέρα με 0-3 κάνοντας άλμα για μια θέση στην Ευρώπη

Ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, μια τεράστια νίκη. Ο Άρης έχει βρει τον... πολύ καλό του εαυτό και  καλπάζει προς την Ευρώπη. Ποιόν, άλλωστε να φοβηθεί από τον υπάρχον ανταγωνισμό;

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε εντυπωσιακή αγωνιστική παρουσία στην Τρίπολη. Αποτελεσματικός στο πρώτο, σούπερ πειθαρχημένος ΚΑΙ στο δεύτερο, έφτασε στον στόχο του με πολύ μεγάλη ευκολία.

Παράσταση του Άρη με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια αγωνιστική παράσταση του Άρη. Ίσως η καλύτερη που έδωσε φέτος καθηλώνοντας τον Αστέρα Τρίπολης σε άμυνα και επίθεση.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη κράτησαν εύκολα μακριά από τα καρέ τους τη γηπεδούχο ομάδα, κυρίως μέχρι το 30’ και την ίδια ώρα ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί στην επίθεση.

Στο 9’ ο Λάρσον με υπέροχο σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Αστέρα τρίπολης και άνοιξε το δρόμο για μια μεγάλη νίκη (δείτε εδώ)

Ο Αστέρα Τρίπολης ήθελε να απειλήσει αλλά δεν μπορούσε σε αντίθεση με τους κίτρινους που με μια πολύ όμορφη αντεπίθεση πέτυχαν και το 0-2 με τον Ντιγκινί (δείτε εδώ).

Μετά το 30’ η ομάδα του Παράσχου έγινε πιο πιεστική, είχε μια δύο ευκαιρίες να σκοράρει με καλύτερη εξ αυτών το στοπ του Κουέστα σε σουτ του Μανιά. Τα κενά στην άμυνά της, όμως, έβγαζαν μάτια…

Έτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Τόνσο που εξέθεσε τους αντιπάλους του, σούταρε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γκαρσία με κεφαλιά έκανε το 0-3 (δείτε εδώ).

Ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη που έβαλε τις βάσεις για θρίαμβο...

Ήθελε ο Αστέρας Τρίπολης αλλά δεν μπορούσε απέναντι σ' αυτόν τον Άρη

Ο Αστέρας ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να βρει... λίγες ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα αλλά το θέλω του απείχε πολύ από το... μπορώ. Ο Άρης κράτησε εύκολα τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ του μέχρι το 60' ενώ ο ίδιος θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ με σουτ του Κορχούτ στο 48'.

Τα λεπτά περνούσαν, η άμυνα απορροφούσε την πίεση του Αστέρα Τρίπολης και χωρίς άγχος ο Άρης έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Πλέον οι κίτρινοι που έχουν βρει τον καλό τους αγωνιστικό εαυτό, απέκτησαν και το προβάδισμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Βλάχος, Πασαλίδης, Ορτέγκα (46’ Αραβίδης), Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Καλτσάς (85’ Δουβίκας), Ρόλε, Φερνάντεζ (70’ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

Άρης: Κουέστα, Τζανακάκης, Ρος, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Μπάσα (57’ Ματίγια), Σιώπης, Γκαρσία, Τόνσο (84’ Βέλεθ), Λάρσον (74’ Φετφατζίδης), Ντιγκινί.