ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Έγραψε ιστορία η Λαμία, εκτός Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Λαμίας η οποία με παρακαταθήκη το 4-1 του πρώτου αγώνα συνεχίζει στους 8 του Κυπέλλου

Η Λαμία αποδείχτηκε πολύ σκλγρό καρύδι για τον Παναθηναϊκό  και παρότι ηττήθηκε στην σημερινή αναμέτρηση πανηγύρισε μια πανάξια πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά όπως φάνηκε δεν ήταν αρκετό και έτσι παρά την σημερινή νίκη θα φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από την «Λεωφόρο». Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποιο τέρμα. Από την άλλη η Λαμία έδωσε χώρο στον αντίπαλό της και είχε στόχο να χτυπήσει στην κόντρα με τους ιδιαίτερα κινητικούς Βάντερσον και Πίτι.

Ο χρόνος κυλούσε τα σκληρά μαρκαρίσματα ήταν αυτά που έμεναν με τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να είναι ελάχιστες και μοιραία ήρθε το 0-0  ως αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναικός βρισκόταν ήδη με την πλάτη στον τοίχο καθώς όσο το χρονόμετρο κυλούσε τόσο δυσκολότερη φάνταζε η ανατροπή τους εις βάρος του σκορ από τον πρώτο αγώνα.

Το γκολ του Μουνιέ στο 75΄ σε συνδυασμό με την μεγάλη ευκαιρία του Δώνη στο 80΄ αναπτέρωσε τις ελπίδες των πρασίνων αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Τελικό σκορ 1-0 υπέρ του Παναθηναικού με την Λαμία να πανηγυρίζει μια πανάξια πρόκριση ( με βάση την εικόνα των δύο αγώνων) στος 8 του Κυπέλλου Ελλάδος για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Οι εντεκάδες :

Παναθηναϊκός ( Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης ( 76' Πίσπας ), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης ( 57' Δώνης ), Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν ( 58' Χατζηγιοβάνης ), Μόλινς

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) :Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα, Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος ( 60' Κουτρομάνος ), Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι ( 86' Βουό ).