ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

A-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η ανατροπή της Σλάβια που πέταξε εκτός τη Σεβίλλη!

Με γκολ στο τέλος της παράτασης η Σλάβια κέρδισε με 4-3 τη Σεβίλλη και προκρίθηκε στους «8»- Στο άλλο παιχνίδι η Μπενφίκα κέρδισε με 3-0 στην παράταση

Τι και αν έπαιζε κόντρα στην πολυνίκη του θεσμού; Τι και αν πήγε το ματς στην παράταση φτάνοντας στο σκορ του πρώτου αγώνα (2-2); Η Σλάβια του Γίντριχ Τρπισόφσκι απέδειξε πως είναι μία ομάδα φτιαγμένη από τρομερό μέταλλο αφού κατάφερε να αποκλείσει την Σεβίλλη με 4-3 στην παράταση.

Ολα ξεκίνησαν με γκολ από κεφαλιά του Ν΄Γκοντό στο 14ο λεπτό, με τον Μπεν Γιεντέρ να ισοφαρίζει στο 44ο λεπτό με πέναλτι.

Στο 47’ ο Σούτσεκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τους Τσέχους, ενώ ο Μουνίρ με εντυπωσιακό αριστερό σουτ ισοφάρισε εκ νέου για τους Σεβιγιάννους. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έπαιζαν επιφυλακτικά και πήγαν στην παράταση.

Εκεί η Σεβίλλη έκανε το 2-3 με τον Φράνκο Βάσκεθ στο 98’ και όλοι πίστεψαν πως έστω και στην παράταση η ισπανική ομάδα θα έπαιρνε την πρόκριση. Η ομάδα της Πράγας όμως είχε άλλη γνώμη. Στο 102΄ο Φαν Μπούρεν ισοφάρισε έχοντας μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολαγίνκα με σουτ εντός περιοχής χάρισε μια ιστορική πρόκριση στην Σλάβια και έριξε στο καναβάτσο την Σεβίλλη.

Στο άλλο παιχνίδι που πήγε στην παράταση, η Μπενφίκα το πήγε εκεί με γκολ του Γιόνας στο 71’ αλλά δεν είχε όρεξη να μείνει εκτός. Στο 94ο λεπτό ο Φρανσίσκο Φερέιρα «έγραψε» το 2-0 και στο 105’ ο Γκριμάλντο «σφράγισε» τη νίκη των Πορτογάλων επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ που το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε.